יהיה כייף ביום הסטודנט בלוד, במיוחד ליהודים

***לפני הכל  – שימו לב לתגובות לפוסט הזה, שבאו לתקן חלק מהדברים שכתבתי או השתמעו מהפוסט הזה.

לפני מספר חודשים פורסם שטרמפיסט המחאה איציק שמולי, יו"ר אגודת הסטודנטים, סגר דיל לא רע בכלל עם דנקנר ואי די בי שלו, וקיבל תרומה בסך 800,000 לקידום לוד כעיר צעירה, סטודנטיאלית, תוססת וכל המילים האלה, שם הקוד לפרויקט – Re-Lod, אחלה קופי.

כמובן שזה יצר סערה במימי השירותים של החברה הישראלית (מן הסתם הרוב לא שמעו על כך , לשאר לא היה אכפת, ועשרה אנשים התווכחו ביניהם בנושא).
דנקנר, אחת הדמויות המייצגות לראווה את שלטון ההון במדינה, קונה את שמולי בנזיד עדשים. 800,000 שקל ואל תפנה את אגודת הסטודנטים נגדי. דיל לא רע לדנקנר, מכה אנושה לאמינות הגם ככה רעועה של שמולי. אפילו הסגן שלו לא אהב את הדברים והתפטר.  במקום מסוים, למרות הביקורת הקשה שלי עליו, אני מאמין לשמולי שהוא פועל מתוך שליחות כנה (גם אם סופה קריירה פוליטית), ועצם המעשה הוא יפה, ללכת להתיישב בעיר המוכה הזו שהמדינה עשתה כל שביכולתה כדי לחרב את התשתיות שלה (בכל זאת זו עיר עם אוכלוסיה ערבית ואיכשהו הם צריכים ללכת משם) – ולנסות לעודד סטונדטים לגור בה ולהפריח את השממה.
ונניח שאני שם לרגע את החבירה של 'אחד ממנהיגי המחאה' לטייקוניסט שנגד מה שהוא מסמל יוצאת המחאה.

עכשיו נניח שכל זה אכן הגיוני ולגיטימי, כשאתה נתקל בכך שעמותת איילים גם היא מעורבת בזה, כזו שמקדמת ציונות במאה ה-21, אתה מתחיל לשאול את עצמך שאלות. רגע, אם ציונות, שמעודדת התיישבות בעיר עם אוכלוסיה ערבית, מה יהיה בגורל הצביון הערבי בעצם? האם הפניה של אגודת הסטודנטים ליישוב העיר לוד, שמה דגש גם על עידוד התיישבות של אוכלוסיה ערבית צעירה, כדי לשמור על האיזון, או שמא – להפתעתנו, הפניה היא ליהודים כדי ליצור מציאות חדשה?
כמובן שאני לא רומז שמישהו גזעני כי הפניה אינה בצורת 'רק ליהודים' אבל לו אני היתי ערבי, הייתי מתקשה להצטרף לפרויקטי ישובי שטח של עמותה שמדברת על ציונות במאה ה-21. מצד שני, אולי אני לא מבין את החשיבה של הערבים.

בעוד שלושה ימים, עורכת האגודה יום סטודנט בעיר. יום סטודנט הוא לטעמי אחד ההפנינגים המיותרים ביותר שקיימים ולא כי אני משבית שמחה, אלא כי הוא חורג בפומפוזיות שלו מכל גבול אפשרי.
הכל בו יותר מדי. יותר מדי צעקני יותר מדי כסף נשפך שם, יותר מדי פרסום, יותר מדי זיהום, יותר מדי. לא שאני מצפה לערוך הופעה של שלישיית אדלר באולם ההתעמלות במקום, אבל קצת יותר צניעות הייתה באה טוב. בלוד, אולי זה לא יהיה כמו בתל אביב.
בתכנית : "מופעי ילדים, מסיבת ‘ברייקדאנס’ ברחוב,  מתקנים אתגריים ומתנפחים, סיור לימודי ברחבי העיר באוטובוס פתוח ובזארים ודוכני אוכל ושתיה. גם בשכונת גני אביב ובשכונת הרכבת יהיו מתחמים של מתקנים אתגריים ומתנפחים. הכניסה והשימוש במתקנים חופשיים לכולם" (עוד פרטים פה).
אני חושב שזה יפה, באמת. רק דבר אחד מפריע לי שם לעדלאידע הזו, בעיר עם אחוז אוכלוסיה ערבית גבוה, יבוא הממסד האוניברסיטאי להקים הפנינג, בלי שום מעורבות של ערבים על הבמות.
יהיו מלכי המיינסטרים שרית חדד ומוש בן ארי, יהיו נתן גושן ועילי בוטנר שמנגנים רוך אנד רול מערבי אשכנזי לחלוטין אך ההידברות עם התרבות המקומית לא תתקיים, לא במובן ייצוג של להקה מקומית, ולא במובן של הבאת תכנים שידברו אליה. לא שאני חושב שערביי לוד לא יכולים להנות משירתו של נתן גושן, להפך, כולם יכולים להנות ממנה באותה מידה, אבל מה שנכון לגילמן, מוטב שייבחן ברלוונטיות שלו ללוד. למה? כי הם היו שם לפני שהחלטתם לפצוח בהלבנת העיר.

אני לא יודע אם הרכב ההיפ-הופ DAM, קיבלו טלפון והזמנה להופיע. משהו בי אומר שנאפר לא קיבל טלפון משמולי שמזמין אותו להופיע על הבמה בעיר שלו.
אחרי הכל, הוא עוד היה זורק איזה Free Palestine לאוויר, ואת זה אנחנו לא יכולים לקבל אצלנו במחלקת ההלבנה. זה גם דופק את הציונות וגם מעכיר את האווירה ותעזוב אותך מפוליטיקה עכשיו, רוצים לעשות שמח.

ובטוויטר, כשאגודת הסטודנטים חופרת על יום הסטודנט, כבר פעמיים עניתי להם בשאלה האם מישהו שם חשב לשלב להקה מקומית, או להביא להקה ערבית ממקום אחר, או אפילו להקה ישראלית או אמן ישראלי שיביאו ניחוח קצת יותר ערבי (נניח, יאיר דלאל, נניח עמוס הופמן עם העוד, נניח מאה דוגמאות אחרות) – השאלה מתקבלת בשתיקה רועמת. אם יש דבר שלא עושים, וזה יגיד לכם יאיר לפיד, בהתנהלות ברשת חברתית מול קהל – זה לא לענות לשאלות הציבור. לא נעלבתי.

והעיקר, חברים, להיות שמח.

*תוספת כתוצאה מהערה – בימי הסטודנט האחרים לא נרשמת התערות יתרה מכיוון להקות ערביות. זה נכון. זה רק יותר מבחיל כשנכנסים ברגל גסה לעיר מעורבת וחוגגים שם עם מוכוונות לאוכלוסיה אחת בלבד.

**קריאה נוספת בנושא, באתר העוקץ

הרשמו לעדכונים לבלוג במייל ותקבלו עדכון מדי פעם כשיש פוסט חדש!

קריאה נוספת

פוסט זה פורסם בקטגוריה פוליטיקה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על יהיה כייף ביום הסטודנט בלוד, במיוחד ליהודים

 1. מאת oded‏:

  always liked this band. and they're dang funny too. wish they'd come a little closer to the .middle, but as someone said long ago that's their prerogative

 2. מאת חסיה חומסקי פורת‏:

  מלים כדורבנות!!!
  אכן, נראה שקלענו לדעתם של גדולים כי זאת בדיוק מטרת הפרויקט החדש של עמותת סיכוי – "מרחב ציבורי משותף" – לוודא שבאתרים ובאירועים ציבוריים תהיה נוכחות שווה לערבית ולעברית, בתכנים, במשתתפים ובפרסום בשתי השפות.
  מידע על גילויים של אפליה בתחום הזה ייתקבלו בשמחה לצורך טיפול. chassia@sikkuy.org.il

 3. מאת טיגיסט‏:

  היי יאיר,
  שמי טיגיסט ואני אחת מהסטודנטיות שעברו ללוד עם הפרוייקט של ההתאחדות. במקרה אני גם הייתי מפיקה מרכזית של אותו אירוע מדובר, במיוחד של חלקו הראשון- מתחם נוער וילדים
  היה ראפר מקומי ערבי שהופיע באירוע ואני יחד עם עוד סטודנטים שחברים בפרוייקט דאגנו שזה יקרה.
  נכון שיכול להיות שאת חברת ההפקה שנבחרה ע"י ההתאחדות זה לא עניין אם יהיה או לא אמן ערבי אבל אותנו הסטודנים כן! כי אנחנו גרים כאן ושומעים מה אנשים אוהבים או לא אוהבים.
  אז הגיע הזמן שמי שרוצה לבקר את הפרוייקט, ויש מה לבקר, שיבוא וידבר עם התושבים הוותיקים שגרים כאן וגם עם התושבים החדשים-הסטודנטים, ואז כל אחד ראשי להביע את דעתו גם אם תהיי חריפה.

  • מאת יאיר‏:

   הי טיגיסט
   קודם כל תודה על התגובה שלך
   ושנית, זה מעולה שהביאו ראפר מקומי ערבי, באמת. אני חושב שאתם צריכים להיות אמונים יותר על מה יוצא החוצה בפרסומים, כי אלו הפנים שלכם.
   תודה בכל מקרה

 4. מאת אריה‏:

  אז ככה, קודם כל אני בעד ביקורת אני חושב שזה נכון וחיובי. אבל כדאי גם לדייק לויכוח על איציק שמולי דנקנר וכל זה אין ברצוני להכנס כי לדעתי הרבה יותר חשובה הביקורת על האירוע עצמו.
  אני הייתי אחד מאחראים על חלק מהאירוע הגדול (על המתחם נוער) וגם אני כמוך שמתי לב לאחר שהאירו את עיניי שאכן אין יוצר ערבי.
  הסיבה שאמרתי שהעירו את עיניי כי בהסתכלות ראשונה לא שמתי לב לעניין, אתה יכול לטעון שזה מגזענות, אני יודע שלא כך המצב אלא שמדובר בחוסר תשומת לב ושמעכשיו אני אשים על פרט זה דגש רב מדי.
  בקשר ללהקה אבל תתפלא וחשבנו ליצור איתם קשר אבל ירדנו מהנושא כי מדובר בלהקה רצינית לטעמי ולהציע לה להופיע בבמת ה"אולפן השקוף" בצד נשמע לי לא מכובד ולצערי בשלב הזה של ההכנות לא היה בכולתנו לשלבם בבמה המרכזית (זה בסדר שתתווכח על היכולות שלנו אבל זה היה המצב)
  אז ישבנו וחשבנו והגענו להחלטה שאנחנו חייבים שיהיה אומן ערבי ומאוד מעדיפים שהוא יהיה מקומי ושזה יהיה משהו שיעזור גם לו , הופעה באירוע בלוד. אז לבסוף פנינו למוחמד ג'והר (מתנצל מראש אם אני כותב את השם לא נכון) ואכן הוא הגיע ועלה ופינינו לו רבע שעה בלו"ז (ומשום מה את זה אף אחד מכם לא מזכיר)
  עוד פרט אחד שברצוני להוסיף זה יפה כל הביקורת האוטומאטית על הכל אבל אני לעומתכם השקעתי די הרבה מאמצים שהאירוע יהיה נגיש לכל התושבים של לוד ולא רק ל"אוכלוסייה היהודית" כמו שאתה חושב.
  דאגתי להוציא מאות פליירים בערבית, השקענו (אני וסטודנטים אחרים) הרבה מאמצים להסתובב בכל השכונות כולל ברכבת ובעיר העתיקה
  ואני שמעתי את הפידבקים לאירוע ולא אתה. ותתפלא הפידבאקים של התושבים דווקא היו חיוביים,
  כולם (גם היהודים וגם הערבים) התפלאו לשמוע שזה חינם
  והערבים אפילו יותר מה"יהודים" (לא מבין למה אתם מתעקשים עם ההפרדה אבל נזרום אתכם) שמחו על כך שמדובר בשרית חדד

  אז זהו, ואני מזמין את כל המשוכנעים קצת להטיל ספק וקצת לשים לב לדברים האמיתיים ולנסות לדבר בשיחה עם חברי הפרויקט ולגלות הרבה יותר ממה שאתם בטוחים שאתם יודעים

  • מאת יאיר‏:

   הי אריה
   קודם כל תודה שטרחת וכתבת
   שנית, בוא נפריד את הדברים.

   לגבי פרויקט הסטודנטים של שמולי, מצטער, איך שלא תצייר לי את זה, זה מריח מאד מאד רע. זה מריח אופרטוניסטי, והכתבה הזו של היום לא עוזרת לצבוע את הדברים בצבעים עליזים יותר. הפרויקט הזה היה צריך להיות, לו היה תמים לחלוטין, עזרה לאוכלוסיה המקומית, לא הינדוס מחדש של מרכב האוכלוסין, זו דעתי.
   לגבי יום הסטודנטים – אחלה, מעולה שעשיתם פליארים וניסיתם להנגיש אותו, וזה באמת משובח ואני ממש לא ציני, אבל שוב, כפי שכתבתי לטיגיסט – מה שיצא לפרסומים זה מה שאני יכול להתייחס אליו, כיוון שאני מניח שמה שפרסמתם, זה מה שאתם רוצים להבליט. שם, כשלתם במבחן ההנגשה לאוכלוסיה הערבית, ולזה התיחסתי. אתה צודק, שהייתי צריך לכתוב שאני מסייג את דברי ולהגיד שייתכן שבפועל הדברים הם קצת שונים מכפי שנראה בפרסום, אבל מכיוון שרוב האנשים לא היו מגיעים ליום הסטודנט בלוד, התמונה שנגלתה היא זו שהתייחסתי אליה – ורצוי, ודחוף, שתעבדו על היחצ שלכם, אם אתם לא רוצים תרעומת. ותאמין לי, שאני כותב את הדברים כי אני מתעב ציניות פוליטית, הייתי מעדיף שכל הסיפור הזה לא היה קורה, אבל זה כל כך הפריע וכל כך היה נראה לא צודק, אז כתבתי את הפוסט. ובכל מקרה – אכניס שם הערה להתיחס לתגובה שלך ואם תרצה, אני אשמח לפרסם פוסט אורח שלך כתגובה על הפוסט שלי. אני לא בא לקטול סתם ואם צריך לתקן – אתקן.

   • מאת אריה‏:

    קודם כל, אני שמח שאפשר להתייחס אחד לשני.
    אבל יחד עם זאת קצת חבל לי ש"מבחן התוצאה" הוא הפרסום בעיתון ולא המציאות בשטח.
    מתחילת העבודה שלי ושל טיגיסט על האירוע, שנינו כאנשי חינוך שמנו כמשימה עיקרית להביא פעילות טובה לנוער ובחינם ולא פרסומי עיתון בחצי אוזן.
    אני אסביר למה אני מתכוון, הבעיה שלי היא שמה שאני מבין ממך (קצת בהגזמה אבל בשביל להעביר את המסר) שאם הפרסומים והכתבה היו הרבה יותר חיוביות להגדרתך (משלבות אוכלוסיה מקומית, לא מפלות בין מגזרים, שמח וכיופים) אז הכל היה בסדר.
    אבל אירוע כזה אפשר להשיג בשתי אפשרויות:
    1. להביא עיתונאים לשעה ולצייר להם תמונה יפה של מציאות חמודה
    2. ליצור אירוע אמיתי שהעקרונות והיסודות שלו מושתתים על הדברים האלה עם סיכון שבדרך יהיו טעויות ושלא בטוח בכלל איך זה "יצטייר" בתקשורת.
    אני בחרתי במודע באפשרות השניה, לי הכי חשוב היה שבאו המון ילדים ונהנו מפעילות טובה ויצירתית ומחדשת (לדעתי רובם פעם ראשונה שנתקלו והתנסו בברייקדאנס ובטח בקיר טיפוס) ובאו המון משפחות ונהנו בערב הופעות חינם.

    מה שכן, אני מסכים איתך על היח"צ (אבל גם בזה אז רק באופן חלקי)
    לצערי הרב, יש פה כוחות רבים שפועלים כפי שכל מי שמבקר את החברה הישראלית יודע, הדברים פה הם מורכבים.
    וגם לי יש מורכבות מסויימת עם השם RELOD.
    אבל לדעתי אם מדברים על היח"צ אז צריך לדבר גם על המששתפים של הפרוייקט וגם על התשובים שבאים ב"מגע" עם הפרוייקט.
    אם היית מגיע לערב השקה של תל"ם (מיפוי שעשינו בעיר) היית שם לב שכשעלו מהקהל טענות כנגד הפרוייקט, מי שקם להגן על הפרוייקט לא היו הסטודנטטים, גם לא הרכזים אלא אותם תושבים מקומיים שמכירים אותנו.
    אז אם כל הכבוד ליח"צ המסחרי וכל הבעיתיות איתו (ותאמין לי שגם לי יש לא מעט ביקורת בנושא) לדעתי היח"צ האמיתי זה התושבים שנפגשו עד כה עם הפרוייקט (ועוד יפגשו) וזה משהו שגם חשוב לי לציין, יש הבדל תהומי בין מי שנפגש באופן אישי עם הפרוייקט לבין מי שנפגש בדרך עקיפה עם הפרוייקט.

    ואני אוסיף ואגיד שאם מישהו רוצה לשמוע עוד ולשאול שאלות הוא יותר ממוזמן.
    תודה ויום טוב.

    ומשהו קטן נוסף במידה שיש פה לודאים אז עוד שעה יש בהיכל התרבות ערב שיח של התושבים ואתם מוזמנים לבוא

    • מאת יאיר‏:

     ברור שמבחן התוצאה הוא המציאות בשטח, אבל הצורה שבה הפרויקט הזה מיוחצן החוצה, היא כפי שאתה מתאר – בעייתית.
     וגם אם אנחנו שמים בצד את יום הסטודנט, יש פה בעייה עקרונית לטעמי עם עצם הפרויקט, לבטח כשהוא מובל על ידי מי שהוא מובל (ואני לא מתכוון אליך)

 5. מאת אריה‏:

  אבל זה מה שאני בא להגיד. שלצערי הברור הזה לא כזה ברור בפוסט המקורי שלך.
  ואני וחברי מובילים את הפרוייקטים
  על היחצנות אני מסכים איתך אבל יש לציין שהיחצנות הזאת עובדת לטוב ולרע בצורה מסויימת מאוד
  כי בסופו של דבר מה שחשוב זאת המציאות ונכון להיום אני מאוד מרוצה מהפרוייקט ומפגשו עם תושבי העיר.

 6. פינגבאק: מה שהתחיל ברחוב, נגמר בכיסא | In Your Mama